Ombudsman huzuridagi Insonning konstitutsiyaviy huquqlari va erkinliklariga rioya etilishi buyicha komissiya yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Davlat rahbari Oliy Majlisga yo‘llagan Murojaatnomasida hamda “Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili” Davlat dasturida qiynoqlarni oldini olish, uning har qanday ko‘rinishiga qarshi murosasiz kurashish, yopiq turdagi muassasalarda inson huquqlarini to‘liq taʼminlanish hamda aybdorga jazo muqarrarligi prinsipi asosida ishlarni tashkil etish, bola huquqlarini himoya qilish bo‘yicha Ombudsman zimmasiga qator vazifalar yuklatildi. Joriy yilning 19 mart kuni Ombudsmanning 2021 yildagi asosiy faoliyat yo‘nalishlarini belgilash bo‘yicha Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) huzuridagi Insonning konstitutsiyaviy huquqlari va erkinliklariga rioya etilishi buyicha komissiya yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Ombudsman huzuridagi yangi tarkibdagi komissiya yig‘ilishi kun tartibidan Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning 2021 yilgi ish rejasini tasdiqlash, Vakilning murojaatlar bilan ishlash faoliyatida natijadorlikka erishishning yangi va samarali mexanizmlarini ishlab chiqish, murojaatlar tahlili asosida respublika bo‘ylab sayyor qabullar tashkil etish, Mintaqaviy vakillar faoliyatini kuchaytirish, shuningdek, NNT va OAV bilan hamkorlikni mustahkamlash masalalari o‘rin olgan.
Tadbirda so‘z olgan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari buyicha vakili hamda Ombudsman huzuridagi komissiya raisi Feruza Eshmatova majlis ishtirokchilariga qarata bugungi yig‘ilishda fuqarolar huquqlarini himoya qilishda Ombudsman hamda komissiya aʼzolari faoliyati tanqidiy-tahliliy jixatdan ko‘rib chiqilib, murojaatar bilan ishlashda inson huquqlarining taʼminlanishiga erishishga qaratilgan takliflar asosida istiqboldagi rejalarni belgilab olinishini bildirdi.
Joriy yilning fevral oyida Parlament aʼzolari tomonidan Ombudsman lavozimiga saylanganimdan so‘ng, Davlat rahbari talablaridan kelib chiqib, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakilining o‘tgan yillardagi faoliyatini, imkoniyatlarini va salohiyatini tahlil qildim. Shunday hulosaga keldimki, Ombudsman instituti o‘tgan 25 yil davomida takomillashib, vakolatlari va vazifalari kengayib borgan va albatta inson huquqlarini taʼminlash borasida salmoqli ishlar amalga oshirilgan. Jumladan, ilg‘or xalqaro tajribalarga asoslangan qiynoqlarning oldini olish bo‘yicha Milliy preventiv mexanizm yo‘lga qo‘yilib, bu orqali mahkumlar huquqlarini taʼminlash bo‘yicha jamoatchilik nazorati o‘rnatilishiga erishilgan. Qolaversa, Bola huquqlari bo‘yicha vakil lavozimi joriy etildi, o‘tgan yili Ombudsman instituti o‘z xalqaro pozitsiyasini mustahkamlab, “B” maqomga ko‘tarilgan. Bu haqda uzoq gapirish mumkin. Lekin istiqbolda qilinishi kerak bo‘lgan vazifalarimiz va majburiyatlarimiz ham anchayin zalvorli. Ularni samarali tashkil etish uchun esa birlashish va birgalikda ishlash zarur.
Takidlashim lozimki, Ombudsman tomonidan hal etilgan murojaatlar yuzasidan OAVdagi chiqishlarimiz ko‘paygani sari Vakilga yo‘llanayotgan murojaatlar soni ortib bormoqda. Albatta Ombudsmanga xalqning ishonchi ortgani yaxshi, lekin uni oqlash uchun bizdagi imkoniyatlarni kuchaytirishimiz lozim. Shuning uchun, murojaatlar bo‘yicha ishlashda komissiya aʼzolarining faolligini oshirish talab etiladi. Shuningdek, aholining huquqiy savodxonligini oshirish bo‘yicha infografika va roliklar tayyorlash, murojaatchilarga huquqiy yordam ko‘rsatish, Mintaqaviy vakillar faoliyatini kuchaytirish va albatta OAV hamkorlikni mustahkamlash borasida samarali mexanizm va usullarni ishlab chiqishimiz zarur.
Qayd etish lozimki, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari buyicha vakili (ombudsman) huzuridagi Insonning konstitutsiyaviy huquqlari va erkinliklariga rioya etilishi buyicha komissiyasi tarkibiga 25 yil davomida birinchi marotaba jamoatchilik vakillari kiritilgan.
Komissiya aʼzolari tegishli Nizomga muvofiq inson huquqlari va erkinliklarini buzayotgan organlar, tashkilotlar va ular mansabdor shaxslarining qarorlari, xarakatlari yoki harakatsizligi ustidan shikoyatlarni ko‘rib chiqish, idoraviy xujjatlar, statistik va boshqa maʼlumotlar, xulosalar hamda boshqa maʼlumotlarni so‘rash, talab qilib olish, sudlarga davlat bojini to‘lamagan holda fuqarolar manfaatlariga doir ariza va daʼvolar bilan murojaat qilish to‘g‘risida Vakilga taklif kiritish va boshqa huquqlarga ega.
Yig‘ilish davomida majlis kun tartibiga qo‘yilgan barcha masalalar yuzasidan aniq takliflar bildirildi va komissiyaning tegishli qarori qabul qilindi.

Состоялось заседание Комиссии по соблюдению конституционных прав и свобод при Уполномоченном Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмене)
Послание Президента Олий Мажлису и Государственная программа «Год поддержки молодежи и общественного здоровья» ставит перед Уполномоченным по правам человека ряд задач по предупреждению пыток, борьбе со всеми формами пыток, обеспечению полного соблюдения прав человека в закрытых учреждениях, организации работы по принципу неотвратимости наказания, защите прав ребенка. 19 марта состоялось заседание Комиссии по соблюдению конституционных прав и свобод при Уполномоченном Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмене) для определения основных направлений деятельности Омбудсмена на 2021 год.
В повестку дня заседания новой комиссии при Уполномоченном по правам человека входит утверждение плана работы Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмена) на 2021 год, разработка новых эффективных механизмов достижения эффективности в работе Уполномоченного по правам человека с обращениями. , организация мобильных приемных, усиление своей деятельности, а также укрепление сотрудничества с НПО и СМИ.
Выступая на мероприятии, Феруза Эшматова, Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека, председатель Комиссии при Уполномоченном по правам человека, рассказала участникам встречи, что деятельность Уполномоченного по правам человека и членов комиссии по защите прав граждан критически проанализированы, планы будут определены.
После того, как в феврале этого года депутаты парламента избрали меня Уполномоченным по правам человека, на основании требований Президента я проанализировала деятельность, возможности и потенциал Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека в предыдущие годы. Я пришла к выводу, что институт омбудсмена за последние 25 лет улучшился, его полномочия и обязанности расширились, и, конечно же, была проделана значительная работа по обеспечению прав человека. В частности, был создан Национальный превентивный механизм по предупреждению пыток, основанный на передовой международной практике, с целью установления общественного контроля за соблюдением прав заключенных. Кроме того, была введена должность Омбудсмена по правам ребёнка, а в прошлом году Институт Омбудсмена укрепил свои международные позиции и повысился до статуса «Б». Об этом можно говорить долго. Но задачи и обязанности, которые необходимо выполнить в будущем, также довольно сложны. Чтобы их эффективно организовать, необходимо объединяться и работать вместе. Подчеркну, что количество обращений к Омбудсмену растет. Конечно, это хорошо, что доверие людей к Уполномоченному по правам человека выросло, но нам нужно укрепить наши возможности, чтобы оправдать это. Поэтому необходимо повышать активность членов комиссий по рассмотрению обращений. Также необходимо разработать эффективные механизмы и методы подготовки инфографики и видеороликов для повышения правовой грамотности населения, оказания юридической помощи соискателям, усиления деятельности региональных представителей и, конечно же, укрепления сотрудничества со СМИ.
Следует отметить, что впервые за 25 лет членами Комиссии по соблюдению конституционных прав и свобод при Уполномоченном по правам человека (Омбудсмене) Олий Мажлиса Республики Узбекистан являются представители общественности.
Члены Комиссии рассматривают жалобы на решения, действия или бездействие органов, организаций и их должностных лиц, нарушающих права и свободы человека, согласно соответствующему Регламенту, запрашивают и требуют ведомственные документы, статистическую и иную информацию, заключения и иную информацию без оплаты государственной пошлины в суд, имеет право вносить предложения и иные права Уполномоченному по правам человека по рассмотрению заявлений и исков в интересах граждан.
В ходе заседания были внесены конкретные предложения по всем вопросам повестки дня заседания и принято соответствующее решение комиссии.