OMBUDSMAN VA YEXHT TOMONIDAN RESPUBLIKA BO‘YLAB O‘TKAZILADIGAN SEMINAR-TRENINGLARGA START BERILDI
Joriy yilning 7-8 aprel kunlari Surxondaryo viloyatida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tomonidan Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YEXHT)ning O‘zbekistondagi loyihalari Koordinatori bilan hamkorlikda “Mahkumlarning va qamoqda saqlanayotgan shaxslarning huquqlari va erkinliklarini himoya qilish sohasida O‘zbekiston Respublikasi qonun hujjatlari va xalqaro-huquqiy normalar” mavzusida hududiy seminar o‘tkazildi.
Davlat rahbari tomonidan 2020 yil 29 dekabr kuni Oliy Majlisga Murojaatnomasida hamda 2021 yilgi davlat Dasturida qiynoqlarning oldini olishda Ombudsman tomonidan har chorakda jamoatchilik vakillari bilan birgalikda tergov izolyatori va jazoni o‘tash muassasalariga “monitoring tashriflari” tizimi yo‘lga qo‘yilishi kerakligini alohida taʼkidlagan edi. Hozirda Murojaatnomada va 2021 yilgi davlat Dasturida belgilangan vazifalar ijrosini taʼminlash maqsadida,  Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) va uning huzurida faoliyat ko‘rsatuvchi jamoatchilik vakillaridan iborat bo‘lgan Ekspert guruhi, shuningdek, Vakilning hududlardagi mintaqaviy vakillari tomonidan muntazam ravishda yopiq muassasalarga monitoring tashriflari OAV ishtirokida amalga oshirilmoqda.
Qayd etish lozimki, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) huzuridagi Milliy preventiv mexanizm doirasida faoliyat olib boruvchi qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qo‘llashning oldini olish bo‘yicha jamoatchilik vakillaridan iborat bo‘lgan Ekspert guruhi tomonidan 2019-yildan buyon monitoringlar o‘tkazib kelinmoqda.
Bu orqali esa jazoni ijro etish muassasalari, tergov xibsxonalari va boshqa yopiq muassasalarda inson huquqlarining taʼminlanishi bo‘yicha Parlament va jamoatchilik nazorati o‘rnatilishiga erishilmoqda. Joriy yilning birinchi choragi davomida Milliy preventiv mexanizm doirasida faoliyat ko‘rsatuvchi jamoatchilik vakillaridan iborat ekspertlar guruhi tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga yigirma beshga yaqin monitoring tashrifi amalga oshirildi. O‘rganishlar davomida ming nafardan ortiq mahkum bilan jamoaviy uchrashuvlar hamda 217 nafar mahkum bilan yakka tartibda suhbatlar o‘tkazildi.
Monitoring tashriflari davomida mahkumlarni qamoqda saqlash sharoitlari, yaʼni yashash va ovqatlanish, mehnat qilish va tibbiy yordam ko‘rsatish holati va sifati, mahkumlar uchun maʼnaviy-maʼrifiy ishlar hamda koronavirus pandemiyasi davrida sanitariya-gigiyena talablariga rioya etilayotgani, taʼlim-tarbiya berish va boshqa shu kabi holatlar o‘rganilgan.
Shu nuqtai nazardan, mazkur monitoring tashriflarining yuqori saviyada tashkil etilishi hamda ekspert guruhi aʼzolarining bu boradagi bilimlarini mustahkamlash, ularning tergov izolyatori va jazoni ijro etish muassasalarida o‘rnatilgan tartib va talablar, shuningdek qiynoqlarni oldini olish bo‘yicha xalqaro-huquqiy normalar haqida xabardorligini oshirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tomonidan Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YEXHT)ning O‘zbekistondagi loyihalari Koordinatori bilan hamkorlikda respublika bo‘ylab o‘quv seminarlar o‘tkazilishi belgilangan.
Termiz shahrida bo‘lib o‘tgan seminarda Ombudsmanning Surxondaryo viloyatidagi mintaqaviy vakili, viloyatdagi sudyalar, prokuratura, ichki ishlar, advokatlar palatasi, sog‘liqni saqlash va xalq taʼlimi organlaridan jami 25 nafar vakillar ishtirok etishdi.
Tadbirda seminar ishtirokchilariga jazoni ijro etish tizimida hamda ushlab turilgan, qamoqqa olingan va ozodlikdan mahrum etishga hukm qilingan shaxslarga nisbatan qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala va jazo turlari qo‘llanilishini oldini olish borasida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar haqida axborot berildi.
Shuningdek, YEXHTning qiynoq va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala va jazolarni taqiqlash bilan bog‘liq standartlari hamda yopiq turdagi muassasalarda inson huquqlariga rioya etilishi ustidan olib boriladigan jamoatchilik nazorati bo‘yicha xorij tajribasi o‘rganildi.
O‘quv seminar davomida ishtirokchilarga bilim va ko‘nikmalarining amaliyotda qo‘llanilishi hamda qiziqtirayotgan boshqa savollariga ham javoblar berib o‘tildi.
Seminar yakunida ishtirokchilarga sertifikatlar topshirildi.
“Mahkumlarning va qamoqda saqlanayotgan shaxslarning huquqlari va erkinliklarini himoya qilish sohasida O‘zbekiston Respublikasi qonun hujjatlari va xalqaro-huquqiy normalar” mavzusidagi navbatdagi  hududiy seminarlar Qashqadaryo, Xorazm hamda Toshkent viloyatilarda tashkil etiladi.

THE OMBUDSMAN AND THE OSCE STARTED TO CONDUCT SEMINARS AND TRAININGS IN THE REPUBLIC
April 7-8 this year In the Surkhandarya region, the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman), together with the OSCE Project Coordinator in Uzbekistan, held a seminar on the topic: "Legislation of the Republic of Uzbekistan and international legal norms in the field of protecting the rights and freedoms of prisoners and detainees."
In his Address to the Oliy Majlis on December 29, 2020 and in the State Program for 2021, the President stressed the need for the Ombudsman to establish a system of “monitoring visits” to pre-trial detention centers and penitentiary institutions on a quarterly basis to prevent torture. In order to ensure the implementation of the tasks set in the Petition and the State Program for 2021, the Ombudsman and the Expert Group, as well as regional representatives of the Ombudsman for Human Rights, regularly monitor closed institutions with the participation of the media.
It should be noted that the Group of Experts on the Prevention of Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment under the National Preventive Mechanism under the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) has been monitoring since 2019.
Thanks to this, parliamentary and public control over the observance of human rights in penitentiary institutions, pre-trial detention centers and other closed institutions is established. During the first quarter of this year, a group of public experts working under the National Preventive Mechanism conducted about twenty-five monitoring visits to places of detention of people with disabilities.  During the study, group meetings with more than a thousand prisoners and individual interviews with 217 prisoners were carried out.
During the monitoring visits, the conditions of detention were studied, that is, accommodation and food, work and medical care, spiritual and educational work for prisoners, compliance with sanitary and hygienic requirements during the coronavirus pandemic, education and other similar issues.
In this regard, in order to organize these monitoring visits at a high level and to raise awareness of the members of the expert group in this regard about the procedures and requirements established in pre-trial detention centers and penitentiary institutions, as well as to raise awareness of international legal norms for the prevention of torture, the Authorized Person of the Oliy Majlis Of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman), in cooperation with the OSCE Project Coordinator in Uzbekistan, will conduct training seminars throughout the country.
The seminar in Termez was attended by 25 regional representatives of the Ombudsman in the Surkhandarya region, judges, prosecutors, police, the Chamber of Lawyers, health authorities and public education.
The participants of the seminar were informed about the large-scale reforms of the penitentiary system and the country to prevent the use of torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment in relation to detainees, prisoners and persons sentenced to imprisonment.
They also considered the OSCE standards on the prohibition of torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment, as well as the foreign experience of public oversight of the observance of human rights in closed institutions.
During the training seminar, the participants were given answers to other questions of the practical application of their knowledge and skills.
At the end of the seminar, the participants were awarded certificates.
Regular regional seminars on the topic "Legislation of the Republic of Uzbekistan and international legal norms in the field of protection of the rights and freedoms of prisoners and detainees" will be organized in Kashkadarya, Khorezm and Tashkent regions.