Maʼlumki, o‘tgan 2020 yilda karonavirus infeksiyasining dunyo bo‘ylab keng tarqalishi sabab qatʼiy karantin talablari o‘rnatildi. Ko‘plab tashkilotlar, tadbirkorlik subyektlarida xodimlarning  masofadan turib ishlashiga imkoniyat yaratildi.
Baʼzi hollarda esa xodimlarni asossiz ishdan bo‘shatish, hollari ham kuzatildi. Raqamlarga murojaat qiladigan bo‘lsak, 2020 yil davomida fuqarolarning mehnat huquqlarini taʼminlash yuzasidan Ombudsmanga 1000 dan ortiq murojaat kelib tushdi.
Murojaatlar bo‘yicha davlat organlari va idoralarga Vakil xulosasi va taqdimnomalar kiritildi. Natijada 439 mln so‘mga yaqin oylik ish haqi undirildi. Asossiz ravishda ishdan bo‘shatilgan 13 nafar fuqaro ish joyiga qayta tiklandi, 12 nafar fuqaro ishga joylashtirildi, 14 nafar bolali oilalarga 31 mln so‘mdan ortiq nafaqa yoki moddiy yordam pullari tayinlandi, 5 nafar fuqaroga ishsizlik nafaqasi tayinlandi.
Taʼkidlash lozimki, mehnat qonunchiligi buzilgani yuzasidan Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ga kelib tushayotgan murojaatlar oqimi hali ham katta.
Davlat rahbari pandemiya sharoitida yuqoridagi salbiy holatlarning oldini olish, fuqarolarning bandligini taʼminlash orqali ular daromadlarini oshirish maqsadida qator farmon va qarorlarga imzo chekdi. Jumladan, 2020 yil 19 mart kungi “Koronavirus pandemiyasi va global inqiroz holatlarining iqtisodiyot tarmoqlariga salbiy taʼsirini yumshatish bo‘yicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoni bilan, asosan koronavirus infeksiyasi bilan zararlangan yoki karantinga joylashtirilgan 14 yoshga to‘lmagan bolaning ota-onasi, vasiylari, homiylari bilan mehnat shartnomalarini ish beruvchining tashabbusi bilan bekor qilinishi taʼqiqlandi.
Shuningdek, Mehnat kodeksining 111-moddasida ham “Mehnat shartnomasi g‘ayriqonuniy ravishda bekor qilingan yoki xodim g‘ayriqonuniy ravishda boshqa ishga o‘tkazilgan hollarda, u ish beruvchining o‘zi, sud yoki boshqa vakolatli organ tomonidan avvalgi ishiga tiklanishi lozim.” ekanligi belgilab qo‘yilgan.
Shunday ekan, amaldagi mehnat qonunchiligiga ko‘ra, assossiz ravishda ishdan bo‘shatilgan xodimlar, buzilgan huquqlarini tiklash bo‘yicha Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligiga, Kasaba uyushmasiga, Bosh Prokuraturaga, sudga qolaversa, Parlament va Ombudsmanga murojaat qilish huquqlariga ega.
Shu nuqtai nazardan, joriy yil boshida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ga Samarqand viloyatida yashovchi fuqaro X.Sh. ishga qayta tiklash masalasida murojaat qilgan edi.
Mazkur murojaatni o‘rganish jarayonida aniqlanishicha, sobiq xodim 2013 yil 4 dekabrdan buyon Samarqand viloyati Pastdarg‘om tumani hokimligi moliya bo‘limi yuristkonsult lavozimida ishlab kelgan. Pandemiya sharoitida Moliya vazirining 2020 yil 14 sentyabrdagi tuman (shahar) moliya bo‘limlaridagi yuristkonsult shtat birliklarini qisqartirishga oid buyrug‘iga asosan 2020 yilning 6 oktyabr kuni X.Sh. bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilingan. Oradan bir oydan oshiqroq vaqt o‘tgach esa Moliya vazirining yuqoridagi buyrug‘iga o‘zgartirish kiritilib, tuman (shahar) moliya bo‘limi yuristkonsult xodimlari ishga qayta tiklangan. Afsuski, Samarqand viloyati Pastdarg‘om tumani hokimligi sobiq yuristkonsulti X.Sh.ni 2021 yilda ham ishga tiklamagan.
Shundan so‘ng Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) ishga tiklash bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligiga taqdimnoma kiritilgan. Natijada xodim qayta lavozimiga ishga tiklanib, unga yetkazilgan maʼnaviy zarar uchun 1,5 mln so‘m hamda majburiy progul uchun 7 mln so‘mdan ortiq kompensatsiya pullari undirilgan.
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) barcha davlat va nodavlat tashkilotlar rahbarlarini o‘z xodimlarning huquq va manfaatlarini hurmat qilishga, Mehnat kodeksi bilan ish beruvchiga yuklatilgan majburiyatlarni to‘liq bajarishga chaqiradi.

OMBUDSMAN CALLS ON ALL EMPLOYERS TO COMPLY WITH THE LABOR LAW
It is known that strict quarantine requirements were established in the past 2020 due to the global prevalence of coronavirus infection. In many organizations and enterprises, employees have the opportunity to work remotely.
In some cases, unjustified dismissals were also observed. If we talk about figures, then during 2020, the Ombudsman's Office received more than 1000 applications to ensure the labor rights of citizens.
On appeals to state bodies and departments, the conclusions of the Ombudsman were submitted. As a result, about 439 million soums of monthly wages were collected, 13 unjustifiably dismissed citizens were reinstated at work, 12 citizens were employed, 14 families with children received benefits worth more than 31 million soums, and five people received unemployment benefits.
It should be noted that the flow of complaints to the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) regarding violations of labor legislation is still large.
The head of state signed a number of decrees and resolutions in order to prevent the above negative cases in the context of a pandemic, increase citizens' incomes by providing them with work. In particular, the Decree of March 19, 2020 "On Priority Measures to Mitigate the Negative Impact of the Coronavirus Pandemic and the Global Crisis on the Sectors of the Economy" provides for the termination of employment contracts at the initiative of the employer.
Article 111 of the Labor Code also states that "In the event of illegal termination of an employment contract or illegal transfer of an employee to another job, he or she must be reinstated at work by the employer, court or other competent authority."
Thus, according to the current labor legislation, employees who were unjustifiably dismissed have the right to apply to the Ministry of Employment and Labor Relations, the Trade Union, the General Prosecutor's Office, the courts, the Parliament and the Secretariat of the Ombudsman for the restoration of their violated rights.
In this regard, at the beginning of this year, the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) received a citizen of the Samarkand region Kh.Sh., who submitted an application for reinstatement at work.
During the investigation, it turned out that the former employee had been working as a legal adviser for the financial department of the khokimiyat of the Pastdargom district of the Samarkand region since December 4, 2013. In connection with the pandemic, in accordance with the decree of the Minister of Finance of September 14, 2020 on the reduction of the staff of legal consultants in the district (city) financial departments, on October 6, 2020, the employment contract of the citizen H.Sh. was torn apart. Not more than a month later, amendments were made to the said order of the Minister of Finance, and citizen Kh.Sh. was reinstated in the position of legal adviser of the district (city) financial department. Unfortunately, the khokimiyat of the Pastdargom district of the Samarkand region did not restore the former legal adviser Kh.Sh.
After that, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) submitted a proposal to the Ministry of Finance of the Republic of Uzbekistan to reinstate the citizen in office. As a result, the employee was reinstated at work and received compensation for 1.5 million soums of moral damage and more than 7 million soums due to forced suspension.
The Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) calls on the heads of all state and non-state organizations to respect the rights and interests of their employees, to fully fulfill the obligations imposed on the employer by the Labor Code.