Ombudsman hamda YEXHT O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi
2020 yil 11 dekabr kuni YXHTning O'zbekistondagi loyihalari koordinatori hamkorligida ombudsman institutining 25 yilligiga bag'ishlangan "Ombudsman faoliyatini raqamlashtirish: inson huquq va erkinliklarini ta’minlash va himoya qilishning innovatsion mexanizmlari" mavzusida aralash shakldagi anjuman bo’lib o’tdi. Ushbu tadbir O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining inson huquqlari bo'yicha vakili (Ombudsman), BMT Inson huquqlari bo'yicha Oliy komissari boshqarmasining (BMT OHCHR) Markaziy Osiyo bo'yicha mintaqaviy vakolatxonasi, BMTning O'zbekistondagi vakolatxonasi, YXHT Demokratik institutlar va inson huquqlari bo'yicha byurosi (YXHT / DIIHB), BMT Demokratiya jamg'armasi, BMT Taraqqiyot dasturi va Xalqaro Qmoqxonalar islohoti (PRI) nodavlat tashkiloti ko’magida tashkil etildi.
Yuqori darajadagi tadbir COVID-19 pandemiya davrida zamonaviy axborot texnologiyalardan foydalanish va pandemiya sharoitida huquq egalari jamoatchilik bilan o'zaro aloqalarni davom etish amaliyoti mavzusida YXHT mintaqasidagi va xalqaro ilg’or tajriba almashish uchun yaxshi zamin bo'ldi. Bundan tashqari, muayyan zaif guruhlar bilan ishlash, shuningdek, milliy inson huquqlari institutlari va fuqarolik jamiyati o'rtasidagi hamkorlik to'g'risida munozaralar bo'lib o'tdi.
Shuningdek, Ombudsman instituti YXHTning O'zbekistondagi loyihalari koordinatori bilan hamkorlik Memorandumini imzolashi marosimi anjuman doirasida tashkil etildi.

A memorandum of understanding and cooperation was signed
On 11 December 2020, the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan co-hosted the blended event “the Digitalization of the Ombudsperson’s work: innovative mechanisms for promoting and protecting human rights and freedoms”, dedicated to the 25th anniversary of the Institute of the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsperson). The United Nations Office of the High Commissioner for Human Rights’ (UN OHCHR) Regional Office for Central Asia, the United Nations Office in Uzbekistan, the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR), the United Nations Democracy Fund, the United Nations Development Programme and Penal Reform International, co-organized the event.
Among the 150 participants were: the United Nations High Commissioner for Human Rights; the Chairperson of the Senate of Uzbekistan; the Speaker of the Legislative Chamber of Parliament; the leadership of the International Ombudsman Institute and of the European Ombudsman Institute; the Global Alliance of National Human Rights Institutions; as well as the Ombudspersons from several OSCE participating States and Partners for Co-operation; OSCE/ODIHR representatives; UN OHCHR representatives and civil society representatives from Uzbekistan.
The high-level event was an opportunity to exchange good practices in the OSCE region and beyond on topics such as the use of contemporary information technologies in times of the COVID-19 pandemic and the experience of interacting with rights holders and the public during the pandemic. Additionally, discussions were held on working towards specific vulnerable groups, as well as on the co-operation between national human rights institutions and the civil society.
The conference was also the occasion for the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan to sign a Memorandum of Co-operation with the Ombudsperson Institution.