Иш ўрни қисқартирилган ходим Омбудсман ёрдами билан янги ишга ўтказилди
Жорий йилнинг март ойида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)га Халқ банкининг Фарғона вилояти Бағдод тумани филиалида ишловчи ходим Х.М мурожаат қилган эди.
Фуқаро Х.М. ўз мурожаатида 2012 йилдан буён Халқ банкининг мазкур филиалида бир нечта вазифаларда ишлаб келаётганигини, 2019 йил сентябрь ойидан бола парвариши учун таътилга чиққан бошқа ходимнинг ўрнига муайян муддатга ўтказилганлигини маълум қилган.
Бироқ 2020 йилнинг ноябрь ойида тегишли қарор билан мурожаатчи ишлаб келаётган иш ўрни (штат) қисқартирилган ва унга банк бошқарувчиси томонидан 2021 йил февраль ойи меҳнат шартномасини бекор қилиш тўғрисидаги огоҳлантириш хати юборилган. Шу билан бирга, банк раҳбарияти (иш берувчи) томонидан меҳнат қонунчилиги бўйича ўша даврдаги мавжуд вакант иш ўринларидан бири фуқаро Х.М.га таклиф этилмаган.
Шунга кўра, мазкур мурожаат Омбудсман томонидан ўрганилиб, Ўзбекистон Республикасининг меҳнат қонунчилиги ва тегишли норматив-ҳуқуқий ҳужжатларга асосланиб, Халқ банкининг республика раҳбарияти номига Омбудсман мурожаати юборилган. Натижада мазкур мурожаат юзасидан Халқ банки Фарғона вилояти филиали ходимлари фуқаро Х.М. билан учрашиб, унга ушбу банкнинг Бағдод филиалидан иш таклиф қилинган.

With the assistance of the Ombudsman, the employee who was laid off was transferred to a new job place.
In March this year, Kh.M., an employee of the People's Bank of the Baghdad district branch of the Fergana region, addressed the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman).
Citizen Kh.M. In his appeal, stated that he has been working in this position in this branch of People's Bank since 2012, and since September 2019 he was transferred to another position to replace another employee who was on maternity leave.
However, in November 2020, the current position (staff) of the applicant was reduced by a corresponding decision, and a warning letter was sent to him from the bank manager about the termination of his employment contract in February 2021. However, one of the vacancies available at that time under the labor law was not offered to citizen Kh.M. by the bank management (employer).
The appeal was studied by the Ombudsman, and on the basis of the labor legislation of the Republic of Uzbekistan and the relevant regulations, the Ombudsman sent an appeal to the management of the People's Bank. As a result, employees of the Fergana regional branch of the People's Bank filed a lawsuit against citizen Kh.M. He was offered a job at the Baghdad branch of this bank.