Иш ўрни қисқартирилган ходим Омбудсман ёрдами билан янги ишга ўтказилди
Жорий йилнинг март ойида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)га Халқ банкининг Фарғона вилояти Бағдод тумани филиалида ишловчи ходим Х.М мурожаат қилган эди.
Фуқаро Х.М. ўз мурожаатида 2012 йилдан буён Халқ банкининг мазкур филиалида бир нечта вазифаларда ишлаб келаётганигини, 2019 йил сентябрь ойидан бола парвариши учун таътилга чиққан бошқа ходимнинг ўрнига муайян муддатга ўтказилганлигини маълум қилган.
Бироқ 2020 йилнинг ноябрь ойида тегишли қарор билан мурожаатчи ишлаб келаётган иш ўрни (штат) қисқартирилган ва унга банк бошқарувчиси томонидан 2021 йил февраль ойи меҳнат шартномасини бекор қилиш тўғрисидаги огоҳлантириш хати юборилган. Шу билан бирга, банк раҳбарияти (иш берувчи) томонидан меҳнат қонунчилиги бўйича ўша даврдаги мавжуд вакант иш ўринларидан бири фуқаро Х.М.га таклиф этилмаган.
Шунга кўра, мазкур мурожаат Омбудсман томонидан ўрганилиб, Ўзбекистон Республикасининг меҳнат қонунчилиги ва тегишли норматив-ҳуқуқий ҳужжатларга асосланиб, Халқ банкининг республика раҳбарияти номига Омбудсман мурожаати юборилган. Натижада мазкур мурожаат юзасидан Халқ банки Фарғона вилояти филиали ходимлари фуқаро Х.М. билан учрашиб, унга ушбу банкнинг Бағдод филиалидан иш таклиф қилинган.

При содействии Омбудсмена, сотрудника, попавшего под сокращение перевели на новую работу
В марте этого года к Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмену) обратился Х.М., сотрудник Народного банка Багдадского районного отделения Ферганской области.
Гражданин X.M. В своем обращении заявил, что работает на этой должности в этом отделении Народного банка с 2012 года, а с сентября 2019 года его перевели на другую должность для замены другого сотрудника, находившегося в декретном отпуске.
Однако в ноябре 2020 года соответствующим решением нынешняя должность (штат) заявителя была сокращена, и ему было направлено письмо с предупреждением от менеджера банка о расторжении его трудового договора в феврале 2021 года. Однако одна из имеющихся на тот момент вакансий по трудовому законодательству не была предложена гражданину Х.M. руководством банка (работодателем).
Соответственно, обращение было изучено Омбудсменом, и на основании трудового законодательства Республики Узбекистан и соответствующих нормативных актов Уполномоченный направил обращение руководству Народного банка. В результате сотрудники Ферганского областного отделения Народного банка подали в суд на гражданина Х.М. Ему предложили работу в багдадском отделении этого банка.