Навбатдаги семинар Қашқадарё вилоятида ташкил этилди
Жорий йилнинг 9 апрель куни Қашқадарё вилоятида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) томонидан Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ)нинг Ўзбекистондаги лойиҳалари Координатори билан ҳамкорликда “Маҳкумларнинг ва қамоқда сақланаётган шахсларнинг ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилиш соҳасида Ўзбекистон Республикаси қонун ҳужжатлари ва халқаро-ҳуқуқий нормалар” мавзусида ҳудудий семинар ўтказилди.
Қаршида бўлиб ўтган семинарда Омбудсманнинг Қашқадарё вилоятидаги минтақавий вакили, вилоятдаги судьялар, прокуратура, ички ишлар, адвокатлар палатаси, соғлиқни сақлаш ва халқ таълими органларидан жами 25 нафар вакиллар иштирок этишди.
Тадбирда семинар иштирокчиларига жазони ижро этиш тизимида ҳамда ушлаб турилган, қамоққа олинган ва озодликдан маҳрум этишга ҳукм қилинган шахсларга нисбатан қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ва жазо турлари қўлланилишини олдини олиш борасида мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар ҳақида ахборот берилди.
Шунингдек, маърузачилар Миллий превентив механизмнинг халқаро ҳуқуқий асослари ва уни мамлакатда амалга оширишнинг ўзига хос жиҳатлари ҳақида маълумот беришди.
Таъкидланишича, МПМни шакллантириш БМТ томонидан 1984 йил 10 декабрда қабул қилинган ва Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг 1995 йил 31 августдаги 130-I-сонли Қарори билан ратификация қилинган «Қийноқ ҳамда муомала ва жазолашнинг ўта шаф­қатсиз, инсонийликка зид ёки қадр-қимматни камситувчи турларига қарши Конвенция»нинг Факультатив протоколига асосан белгиланган. Мазкур Факультатив протокол асосида БМТнинг қийноқларни олдини олиш Қуйиқўмитаси (ҚОҚ) томонидан 2010 йил 15-19 ноябрда ўтказилган 12-сессия давомида “Миллий превентив механизмга тааллуқли Раҳбарий тамойиллар” ва унинг “Қийноқ ҳамда муомала ва жазолашнинг ўта шафқатсиз, инсонийликка зид ёки қадр-қимматни камситувчи турларига қарши Концепциясига Ёндашувлар” тасдиқланган. Халқаро ҳуқуқий ҳужжатларда ушбу механизмга қуйидагича таъриф берилган.
Миллий превентив механизм - халқаро ва миллий мустақил органлар томонидан қийноқ ҳамда муомала ва жазолашнинг ўта шафқатсиз, инсонийликка зид ёки қадр-қимматни камситувчи турларини олдини олиш мақсадида озодликдан маҳрум қилинган шахслар сақланаётган жойларга мунтазам равишда ташриф  буюриш тизимини шакллантиришдир.
Шунингдек, ЕХҲТнинг қийноқ ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ва жазоларни тақиқлаш билан боғлиқ стандартлари ҳамда ёпиқ турдаги муассасаларда инсон ҳуқуқларига риоя этилиши устидан олиб бориладиган жамоатчилик назорати бўйича хориж тажрибаси ўрганилди. МПМнинг халқаро ва Қозоғистон тажрибаси ҳақида иштирокчиларга эксперт Анара Ибраева маълумот берди.
Ўқув семинар давомида иштирокчиларга билим ва кўникмаларининг амалиётда қўлланилиши ҳамда қизиқтираётган бошқа саволларига ҳам жавоблар бериб ўтилди.
Семинар якунида иштирокчиларга сертификатлар топширилди.
“Маҳкумларнинг ва қамоқда сақланаётган шахсларнинг ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилиш соҳасида Ўзбекистон Республикаси қонун ҳужжатлари ва халқаро-ҳуқуқий нормалар” мавзусидаги туркум ҳудудий семинарлар республика бўйлаб ташкил этилади.

A regular seminar was held in Kashkadarya region
On April 9, the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman), together with the OSCE Project Coordinator in Uzbekistan, held a seminar on the topic: "Legislation of the Republic of Uzbekistan and international legal norms in the field of protection of the rights and freedoms of prisoners and detainees."
A total of 25 regional representatives of the Ombudsman in Kashkadarya region, judges, prosecutors, police, the Chamber of Lawyers, health authorities and public education took part in the seminar, held in the city of Karshi.
The participants of the seminar were informed about the large-scale reforms in the penitentiary system and the country aimed at preventing the use of torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment in relation to detainees, prisoners and persons sentenced to imprisonment.
The speakers also provided information on the international legal framework of the National Preventive Mechanism and the specifics of its implementation in the country.
It was noted that the Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment was adopted by the UN on December 10, 1984 and ratified by Resolution No. 130-I of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan dated August 31, 1995, determined in accordance with the Optional Protocol.
During the 12th session of the UN Committee for the Prevention of Torture (CPT), held on November 15-19, 2010, on the basis of this Optional Protocol, the “Guidelines for the National Preventive Mechanism and Approaches to the Concept of Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading dignity of types of treatment and punishment” were approved.
International law defines this mechanism as follows.
The National Preventive Mechanism is a system of regular visits to places of detention by international and national independent bodies to prevent torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment.
They also considered the OSCE standards on the prohibition of torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment, as well as the foreign experience of public oversight of the observance of human rights in closed institutions. Anara Ibraeva, an international expert, told the participants about the experience of the NPM in Kazakhstan.
During the training seminar, the participants were given answers to questions about the practical application of their knowledge and skills, as well as other questions of interest.
At the end of the seminar, the participants were awarded certificates.
A series of regional seminars on the topic "Legislation of the Republic of Uzbekistan and international legal norms in the field of protection of the rights and freedoms of prisoners and detainees" will be organized throughout the country.