Омбудсман Бухоро вилоятида бўлиб, инсон ҳуқуқларининг таъминланиш ҳолатини ўрганди
Давлат раҳбарининг Олий Мажлисга мурожаатномасида Омбудсман зиммасига юклатилган вазифалар ижросини таъминлаш, қолаверса ҳудудлардаги инсон ҳуқуқларини таъминланиши ҳолатини ўрганиш мақсадида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) бошчилигидаги эксперт гуруҳи жорий йилнинг 25-27 март кунлари Бухоро вилоятига ташриф буюрди. Қайд этиш лозимки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2017 - 2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили”да амалга оширишга оид давлат дастури тўғрисида”ги фармони билан тасдиқланган Давлат дастурида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ҳузурида қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича жамоатчилик гуруҳларини ташкил этиш, ушбу гуруҳлар фаолиятини оммавий ахборот воситалари орқали кенг ва мунтазам ёритиш вазифаси юклатилган.
Шу муносабат билан, жорий йилнинг 25-27 март кунлари Омбудсман ҳузурида миллий превентив механизм доирасида фаолият юритувчи жамоатчилик вакилларидан иборат бўлган эксперт гуруҳи томонидан қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш мақсадида Бухоро вилоятидаги 1, 17, 20-сонли жазони ижро этиш колонияси, 4-сон тергов ҳибсхонаси, Бухоро вилояти ИИБ Аниқ яшаш жойига эга бўлмаган шахсларни реабилитация этиш маркази, Вояга етмаган шахсларга ижтимоий ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш маркази, Бухоро шаҳар ИИОФМБ вақтинча сақлаш ҳибсхоналарига мониторинг ташрифи амалга оширилди.
Мониторингнинг Эксперт гуруҳи таркибида Омбусдман, сенатор, Омбудсманнинг Бухоро вилояти бўйича минтақавий вакили, Омбудсман Котибияти вакиллари, Омбудсман ҳузуридаги комиссия аъзолари, давлат идоралари ва ҳокимияти, нодавлат нотижорат ташкилотлар ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этишди.
Мониторинг давомида муассалардаги ошхона ва маҳкумларга овқат тайёрлаш жараёни билан танишилди. Таомнома менюси ҳамда озиқ-овқат маҳсулотларини сақлаш жойлари кўздан кечирилганда озиқ-овқат таъминоти меъёрларига амал қилинаётганлиги маълум бўлди.
Шунингдек, маҳкум ва маҳбусларга кўрсатиладиган тиббий ёрдам масаласи юзасидан ёпиқ муассасалардаги тиббиёт бўлимлари ўрганилганда дори-дармон, ускуналардан камчилик ва муаммолар йўқлиги, шароитлар қониқарли даражада эканлиги лекин, кадрлар масаласида тиббиёт ходимларининг ойлик маошлари пастлиги сабаб вакант ўринлар борлиги аниқланди.
Эксперт гуруҳи аъзолари колониялардаги қисқа муддатли ва узоқ муддатли учрашув хоналари ҳамда телефон сўзлашув хоналарида яратилган шарт-шароитлар билан ҳам танишишди. Объектларни ўрганиш давомида маҳкумларни яқин қариндошлари учрашувга келганларида, улар учун колония ташқарасида кутиш жойлари қилинмагани, савдо дўконларидаги маҳсулотлар нархи қиммат экани, қолаверса, муассасада жойлашган ишлаб чиқариш  цехларининг айрим буюртмачилари томонидан келишилган шартнома талаблари бажарилмаганлиги сабабли маҳкумларнинг ойликлари кечикаётгани аниқланди.
Мониторинг давомида жамоатчилик вакилларидан иборат бўлган Эксперт гуруҳи аъзолари муассасаларда сақланаётган шахслар билан жамоавий ва якка тартибдаги учрашувлар ўтказилди.
Жамоавий учрашувлар давомида маҳкумларга уларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари батафсил тўхталиб ўтилиб, уларнинг шаъни ва қадр-қимматини камситиш ҳолатлари юзага келган тақдирда Омбудсманга мурожаат қилишлари кераклиги тушунтирилди. Маҳкумлар билан ўтказилган якка тартибдаги қабулларда эса муассасада уларга қандай муносабатда бўлаётганликлари, қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларини қўллаш билан боғлиқ ҳолатлар бор ёки йўқлиги, маҳкумлар учун яратилаётган шарт-шароитлар юзасидан фикрлар ўрганилди. Маҳкумлардан келиб тушган мурожаатлар асосан суд-тергов жараёни билан боғлиқ ва яшаш жойларига яқин ҳудудга кўчириш бўйича бўлди.
Бухорога ташриф доирасида вилоят ИИБ Аниқ яшаш жойига эга бўлмаган шахсларни реабилитация этиш маркази, Вояга етмаган шахсларга ижтимоий ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш маркази, Бухоро шаҳар ИИОФМБ вақтинча сақлаш ҳибсхоналарига ҳам  мониторинг ташрифи амалга оширилди шунингдек, жойларда Омбудсманнинг сайёр қабуллари ташкил этилди.
Омбудсман ҳузурида миллий превентив механизм доирасида фаолият юритувчи эксперт гуруҳи томонидан республика бўйлаб жазони ижро этиш муассасалари ва тергов ҳибсхоналарига мониторинглар давом эттирилади.

Ombudsman visited the Bukhara region to study the state of human rights
An expert group headed by the Authorized Person for Human Rights of the Oliy Majlis (Ombudsman) visited the Bukhara region on March 25-27 this year to study the implementation of the tasks assigned to the Authorized Person for Human Rights in the President's Address to the Oliy Majlis, as well as to study the state of human rights in the regions. It should be noted that according to the State Program of the Oliy Majlis on Human Rights, approved by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On the State Program for the Implementation of the Strategy of Action in Five Priority Areas of Development of the Republic of Uzbekistan", in 2017-2021. “The task is to create public groups under the auspices of the Ombudsman to identify and prevent cases of torture, as well as broad and regular coverage of the activities of these groups through the media.
In this regard, on March 25-27 this year monitoring visits were carried out to the Bukhara Regional Department of Internal Affairs, the Rehabilitation Center homeless, Center for Social and Legal Assistance to Minors, Bukhara Regional Department of Internal Affairs by a group of experts from the public working within the framework of the National Preventive Mechanism under the Ombudsman in order to identify and prevent cases of torture in correctional colony No. 1, 17, 20, Pre-trial detention center No. 4.
The expert group on monitoring included Ombudsman, the Senator, the regional representative of the Ombudsman for the Bukhara region, representatives of the Ombudsman's secretariat, members of the Ombudsman's commission, representatives of government agencies, NGOs and the media.
During the monitoring, they got acquainted with the process of cooking in the kitchens of the colonies. A review of menus and food storage areas showed that food safety standards are being met.
In addition, a study of medical services in prisons showed that there was no shortage or problems with medicines and equipment, and that conditions were satisfactory, but there were vacancies due to low wages.
The members of the expert group also got acquainted with the conditions created in the rooms for short-term and long-term meetings and telephone rooms in the colonies. During the inspection of the facilities, it was found that when the relatives of the convicts met, there were no waiting rooms outside the colony, the prices for food in the stores were high, and the salaries of the convicts were delayed due to non-fulfillment of contractual requirements on the part of some clients.
During the monitoring, members of the Expert Group, consisting of representatives of the public, held collective and individual meetings with the detainees.
During group meetings, the convicts were explained in detail their rights and obligations and explained that they should turn to the Ombudsman in case of discrimination against them. During individual receptions with convicts, they were asked about their treatment in the institution, whether there were cases of torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment, as well as about the conditions created for the convicts. The convicts' complaints mainly concerned the trial and resettlement to areas close to their places of residence.
During the visit to Bukhara, a monitoring trip was carried out to the Regional Center for the Rehabilitation of the Homeless, the Center for Social and Legal Assistance to Minors, as well as the mobile offices of the Ombudsman.
A group of experts working under the National Preventive Mechanism under the Ombudsman will continue to monitor prisons and pre-trial detention centers throughout the country.