Омбудсманнинг БМТ билан ҳамкорлигини кучайтириш масалалари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 16 март куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова, Омбудсман ўринбосари – Бола ҳуқуқлари бўйича вакил Алия Юнусова ҳамда Омбудсман Котибияти мудири Саидбек Азимовлар БМТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Хелена Фрейзер ҳамда БМТнинг Ўзбекистондаги агентликлари масъул раҳбарлари: БМТ Тараққиёт дастурининг (UNDP) Ўзбекистондаги вакили Матилда Димовска, ЮНИСEФнинг Ўзбекистондаги вакили Мунир Маммадзаде, БМТнинг гиёҳванд моддалар ва жиноятчиликка қарши кураш бошқармасининг (UNODC) раҳбари Ашита Миттал, БМТнинг Аҳолишунослик жамғармаси ҳодими (UNFPA) Камолҳон Иномҳоджаев, БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг Ўзбекистондаги вакили (OHCHR) Гулжаҳон Аманова, БМТнинг ОИВ/ОИТСга қарши қўшма дастурининг (UNAIDS) мамлакат миқёсидаги менежери Чарос Максудовалар билан учрашишди.
Маълумки, мамлакатимизнинг Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашига аъзо бўлгани давлатимиз зиммасига юклатилган мажбуриятларни астойдил бажариш ва инсон ҳуқуқларини глобал миқёсда ҳимоя қилишга қатъий бел боғлаганидан далолатдир. Шу нуқтаи назардан мазкур учрашув, Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ва БМТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси, шунингдек БМТнинг Ўзбекистондаги агентликлари билан 2021-2022 йилларда ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш баробарида биргаликда амалга ошириладиган лойиҳалар юзасидан келишиб олиш ҳамда аниқ чора-тадбирларни белгилаш мақсадида ташкил этилди.
Дастлаб, Омбудсман Феруза Эшматова Олий Мажлис Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил (омбудсман)нинг 2020 йилдаги фаолият йўналишлари ҳақида маълумот берди.
У ўз сўзида Ўзбекистон Республикаси Президентининг БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 46-сессиясидаги нутқида Қийноқларнинг олдини олиш бўйича миллий превентив механизм доирасида одамнинг қадр-қимматини ерга урадиган, инсонийликка зид бўлган қийноқларнинг ҳар қандай кўринишига бундан буён ҳам мутлақо йўл қўйилмаслигини таъкидлаганликлари, мазкур вазифа Давлат раҳбарининг Парламентга йўллаган мурожаатномасида ҳамда 2021 йилги “Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили” Давлат дастурида ҳам акс этганига эътибор қаратди.
БМТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Хелена Фрейзер дастлаб, Омбудсман институтига “Б” мақоми берилгани билан табриклаб, ушбу муваффақиятлар давомли бўлиши учун, энди “А” статуси учун ҳаракат қилиш кераклигини таъкидлади ва бу борада Омбудсманга яқин кўмакдош бўлишлигини билдирди.
Бу йил Ўзбекистон учун инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасидаги муҳим йил. Чунки, давлатингиз БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашда 2021 йил тўлақонли аъзо сифатида иш олиб боради. Ўзбекистон Президентининг Парламентга йўллаган мурожаатномасида ҳам таъкидланган қийноқларга барҳам бериш бўйича факультатив протоколнинг ратификация қилиниши, ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича конвенциянинг ратификация қилиниши бизни жуда қувонтирди. Шунингдек, бу йилда Ўзбекистонга қийноқларга барҳам бериш бўйича олий вакил ҳам келади.
Шунингдек, БМТ Тараққиёт дастурининг (UNDP) Ўзбекистондаги вакили Матилда Димовска, ЮНИСEФнинг Ўзбекистондаги вакили Мунир Маммадзаде, БМТнинг гиёҳванд моддалар ва жиноятчиликка қарши кураш бошқармасининг (UNODC) раҳбари Ашита Миттал, БМТнинг Аҳолишунослик жамғармаси ҳодими (UNFPA) Камолҳон Иномҳоджаев, БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг Ўзбекистондаги вакили (OHCHR) Гулжаҳон Аманова, БМТнинг ОИВ/ОИТСга қарши қўшма дастурининг (UNAIDS) мамлакат миқёсидаги менежери Чарос Максудовалар ҳам Ўзбекистоннинг БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Кенгашига аъзолиги доирасида 2021-2022 йилларда биргаликда амалга оширилиши назарда тутилган режалар ва тадбирлар ҳақида ўз фикр-мулоҳазаларини билдириб ўтишди.
Учрашув якунларига кўра томонлар ўртасида муносабатларни мустаҳкамлаш ва яқин ҳамкорликни йўлга қўйишга келишиб олди.

Issues of strengthening cooperation between the Ombudsman and the UN were discussed
On March 16, Feruza Eshmatova, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), Aliya Yunusova, Deputy Authorized Person for Human Rights - Authorized Person for Children's Rights, and Saidbek Azimov, Head of the Secretariat of the Ombudsman, met with Helena Fraser, Resident Coordinator of the United Nations in the Republic of Uzbekistan , UNDP Representative in Uzbekistan Matilda Dimovska, UNICEF Representative in Uzbekistan Munir Mamedzade, UNODC Head Ashita Mittal, Kamolkhon Inomhodjaev from the United Nations Population Fund, Representative of the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights (OHCHR) Guljakhon Amanova and Charos Maksudova, Regional Manager of the Joint UN Program on HIV / AIDS.
It is known that the membership of our country in the UN Human Rights Council is a sign of our country's commitment to fulfilling its obligations and protecting human rights on a global scale.
In this regard, the meeting was organized to agree on joint projects with the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) and the UN Office in Uzbekistan, as well as UN agencies in Uzbekistan for 2021-2022 and determine specific measures.
First, Ombudsman Feruza Eshmatova informed about the activities of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in 2020.
She drew attention to the fact that in his speech at the 46th session of the UN Human Rights Council, the President of the Republic of Uzbekistan stressed that, within the framework of the National Preventive Mechanism for the Prevention of Torture, all forms of torture and inhuman treatment will no longer be tolerated and stressed that this is fixed in the state program for 2021 - the Year of Support and Promotion of Youth Health.
Helena Fraser, Head of the UN Office in Uzbekistan, first congratulated the Ombudsman on the B status, noting that in order to continue these successes, it is now necessary to work towards A status and that she will help in providing support on this issue.
- This year is an important year for Uzbekistan in ensuring human rights. Because your country will become a full member of the UN Human Rights Council in 2021. We are very pleased with the ratification of the Optional Protocol on the Elimination of Torture, the ratification of the Convention on the Protection of the Rights of Persons with Disabilities, which was also mentioned in the Address of the President of Uzbekistan to the Parliament. The High Representative for the Eradication of Torture will also visit Uzbekistan this year.
UNDP Representative in Uzbekistan - Matilda Dimovskaya, UNICEF Representative in Uzbekistan - Munir Mammadzade, UNODC Head - Ashita Mittal, UN Population Fund Officer - Kamolkhon Inomkhodjaev, Representative of the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights (OHCHR) - Guljakhon Amanov and Charos Maksudova, Regional Manager of the UN Program on HIV / AIDS, also expressed their views on plans and activities to be implemented jointly in 2021-2022 as part of Uzbekistan's membership in the UN Human Rights Council.