Омбудсманнинг БМТ билан ҳамкорлигини кучайтириш масалалари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 16 март куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова, Омбудсман ўринбосари – Бола ҳуқуқлари бўйича вакил Алия Юнусова ҳамда Омбудсман Котибияти мудири Саидбек Азимовлар БМТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Хелена Фрейзер ҳамда БМТнинг Ўзбекистондаги агентликлари масъул раҳбарлари: БМТ Тараққиёт дастурининг (UNDP) Ўзбекистондаги вакили Матилда Димовска, ЮНИСEФнинг Ўзбекистондаги вакили Мунир Маммадзаде, БМТнинг гиёҳванд моддалар ва жиноятчиликка қарши кураш бошқармасининг (UNODC) раҳбари Ашита Миттал, БМТнинг Аҳолишунослик жамғармаси ҳодими (UNFPA) Камолҳон Иномҳоджаев, БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг Ўзбекистондаги вакили (OHCHR) Гулжаҳон Аманова, БМТнинг ОИВ/ОИТСга қарши қўшма дастурининг (UNAIDS) мамлакат миқёсидаги менежери Чарос Максудовалар билан учрашишди.
Маълумки, мамлакатимизнинг Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашига аъзо бўлгани давлатимиз зиммасига юклатилган мажбуриятларни астойдил бажариш ва инсон ҳуқуқларини глобал миқёсда ҳимоя қилишга қатъий бел боғлаганидан далолатдир. Шу нуқтаи назардан мазкур учрашув, Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ва БМТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси, шунингдек БМТнинг Ўзбекистондаги агентликлари билан 2021-2022 йилларда ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш баробарида биргаликда амалга ошириладиган лойиҳалар юзасидан келишиб олиш ҳамда аниқ чора-тадбирларни белгилаш мақсадида ташкил этилди.
Дастлаб, Омбудсман Феруза Эшматова Олий Мажлис Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил (омбудсман)нинг 2020 йилдаги фаолият йўналишлари ҳақида маълумот берди.
У ўз сўзида Ўзбекистон Республикаси Президентининг БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 46-сессиясидаги нутқида Қийноқларнинг олдини олиш бўйича миллий превентив механизм доирасида одамнинг қадр-қимматини ерга урадиган, инсонийликка зид бўлган қийноқларнинг ҳар қандай кўринишига бундан буён ҳам мутлақо йўл қўйилмаслигини таъкидлаганликлари, мазкур вазифа Давлат раҳбарининг Парламентга йўллаган мурожаатномасида ҳамда 2021 йилги “Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили” Давлат дастурида ҳам акс этганига эътибор қаратди.
БМТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Хелена Фрейзер дастлаб, Омбудсман институтига “Б” мақоми берилгани билан табриклаб, ушбу муваффақиятлар давомли бўлиши учун, энди “А” статуси учун ҳаракат қилиш кераклигини таъкидлади ва бу борада Омбудсманга яқин кўмакдош бўлишлигини билдирди.
Бу йил Ўзбекистон учун инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасидаги муҳим йил. Чунки, давлатингиз БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашда 2021 йил тўлақонли аъзо сифатида иш олиб боради. Ўзбекистон Президентининг Парламентга йўллаган мурожаатномасида ҳам таъкидланган қийноқларга барҳам бериш бўйича факультатив протоколнинг ратификация қилиниши, ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича конвенциянинг ратификация қилиниши бизни жуда қувонтирди. Шунингдек, бу йилда Ўзбекистонга қийноқларга барҳам бериш бўйича олий вакил ҳам келади.
Шунингдек, БМТ Тараққиёт дастурининг (UNDP) Ўзбекистондаги вакили Матилда Димовска, ЮНИСEФнинг Ўзбекистондаги вакили Мунир Маммадзаде, БМТнинг гиёҳванд моддалар ва жиноятчиликка қарши кураш бошқармасининг (UNODC) раҳбари Ашита Миттал, БМТнинг Аҳолишунослик жамғармаси ҳодими (UNFPA) Камолҳон Иномҳоджаев, БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг Ўзбекистондаги вакили (OHCHR) Гулжаҳон Аманова, БМТнинг ОИВ/ОИТСга қарши қўшма дастурининг (UNAIDS) мамлакат миқёсидаги менежери Чарос Максудовалар ҳам Ўзбекистоннинг БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Кенгашига аъзолиги доирасида 2021-2022 йилларда биргаликда амалга оширилиши назарда тутилган режалар ва тадбирлар ҳақида ўз фикр-мулоҳазаларини билдириб ўтишди.
Учрашув якунларига кўра томонлар ўртасида муносабатларни мустаҳкамлаш ва яқин ҳамкорликни йўлга қўйишга келишиб олди.

Обсуждены вопросы укрепления сотрудничества Омбудсмена с ООН
16 марта Феруза Эшматова, Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмен), Алия Юнусова, Заместитель Уполномоченного по правам человека - Уполномоченный по правам детей, и Саидбек Азимов, Глава Секретариата Омбудсмена, встретились с Хеленой Фрейзер, постоянным координатором Организации Объединенных Наций в Республике Узбекистан, Представителем ПРООН в Узбекистане Матильдой Димовска, Представителем ЮНИСЕФ в Узбекистане Мунир Мамедзаде, Главой УНП ООН Ашитой Миттал, Камолхоном Иномходжаевым из Фонда ООН в области народонаселения, Представителем Управления Верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ) Гульджахон Амановой и Чарос Максудовой, региональным менеджером Объединенной программы ООН по ВИЧ / СПИДу.
Известно, что членство нашей страны в Совете ООН по правам человека является знаком приверженности нашей страны выполнению своих обязательств и защите прав человека в глобальном масштабе.
В связи с этим встреча была организована для согласования совместных проектов с Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсменом) и Офисом ООН в Узбекистане, а также агентствами ООН в Узбекистане на 2021-2022 годы и определения конкретных мер.
Сначала Омбудсмен Феруза Эшматова проинформировала о деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмена) в 2020 году.
Она обратила внимание на то, что в своем выступлении на 46-й сессии Совета ООН по правам человека Президент Республики Узбекистан подчеркнул, что в рамках Национального превентивного механизма по предупреждению пыток все формы пыток и бесчеловечного обращения больше не будут терпимы и подчеркнул, что это закреплено в государственной программе на 2021 год - Год поддержки и укрепления здоровья молодежи.
Хелена Фрейзер, глава представительства ООН в Узбекистане, сначала поздравила Омбудсмена с присвоением ему статуса «B», отметив, что для продолжения этих успехов теперь необходимо работать для получения статуса «A» и что она будет способствовать в оказании поддержки по этому вопросу.
- Этот год - важный год для Узбекистана в обеспечении прав человека. Потому что ваша страна станет полноправным членом Совета ООН по правам человека в 2021 году. Мы очень довольны ратификацией Факультативного протокола об искоренении пыток, ратификацией Конвенции о защите прав инвалидов, о чем также было сказано в Послании Президента Узбекистана парламенту. В этом году Узбекистан посетит также Верховный представитель по вопросам искоренения пыток.
Представитель ПРООН в Узбекистане - Матильда Димовска, Представитель ЮНИСЕФ в Узбекистане - Мунир Мамедзаде, Глава УНП ООН - Ашита Миттал, Сотрудник Фонда ООН в области народонаселения -  Камолхон Иномходжаев, Представитель Управления Верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ) - Гульджахон Аманова, Постоянный представитель ПРООН в Узбекистане и Чарос Максудова - региональный менеджер Программы ООН по ВИЧ / СПИДу также выразили свои мнения о планах и мероприятиях, которые будут реализованы совместно в 2021-2022 годах в рамках членства Узбекистана в Совете ООН по правам человека.
По итогам встречи стороны договорились об укреплении отношений и налаживании тесного сотрудничества.