Омбудсман ҳузуридаги эксперт гуруҳи 14-сон жазони ижро этиш колониясидаги шароитлар билан танишди
Жорий йилнинг 13 март куни Омбудсман ҳузуридаги Қийноқларнинг олдини олиш бўйича Миллий превентив механизм доирасида фаолият юритувчи эксперт гуруҳи томонидан навбатдаги мониторинг ташрифи Тошкент вилоятидаги 14-сон жазони жазони ижро этиш колониясида амалга оширилди.
Мониторинг ташрифида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Котибияти қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларини қўллашнинг олдини олиш бўйича фаолиятига кўмаклашувчи сектор ходимлари иштирок этишди.
Эксперт гуруҳи аъзолари дастлаб, колониядаги қисқа муддатли ва узоқ муддатли учрашув хоналари ҳамда телефон сўзлашув хоналарида яратилган шарт-шароитлар билан танишишди. Узоқ муддатли учрашув хонасида маҳкумларнинг яқин қариндошлари учрашувга келганлари боис, улар билан яратилган шарт-шароитлар юзасидан суҳбатлар ўтказилди.
Мониторинг давомида колония ошхонаси ва маҳкумларга овқат тайёрлаш жараёни билан танишилди ҳамда озиқ-овқат таъминоти меъёрларига амал қилинаётганлигини ўрганиш мақсадида таомнома менюси ҳамда озиқ овқат маҳсулотларини сақлаш жойлари кўздан кечирилди.
Шунингдек, колония Тиббиёт бўлими ва маҳкумларга тиббий хизмат кўрсатиш ҳолати ҳам ўрганилиб, республикамизда каронавирус инфекцияси билан зарарланиш хавфи ҳали ҳамон сақланиб қолинаётгани сабабли, ажратилиши зарур бўлган дори-дармонлар таъминоти ва уларнинг Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг COVID-19 билан касалланган беморларни даволаш бўйича тавсия қилинган протоколларга мослиги текширилди.
Мониторинг ташрифи давомида, маҳкумларни меҳнатга жалб қилиш ҳолати ва меҳнатни ташкил қилишда меҳнатни муҳофаза қилиш қоидаларига риоя қилинаётганлиги ҳам ўрганилиб, аниқланган камчиликларни бартараф этиш юзасидан зарурий тавсиялар берилди.
Омбудсман ҳузурида миллий превентив механизм доирасида фаолият юритувчи эксперт гуруҳи томонидан жазони ижро этиш муассасалари ва тергов ҳибсхоналарида мониторинглар давом эттирилади.

Экспертная группа при Уполномоченном по правам человека ознакомилась с условиями в исправительной колонии № 14.
13 марта группа экспертов Национального превентивного механизма по предупреждению пыток при Уполномоченном по правам человека провела очередной мониторинговый визит в исправительную колонию № 14 Ташкентской области.
В мониторинговом визите приняли участие представители Секретариата Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмена), которые способствует предотвращению пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.
Члены экспертной группы сначала ознакомились с условиями, созданными в переговорных комнатах краткосрочного и долгосрочного пребывания и телефонных комнатах колонии. В комнате для длительных свиданий, когда на встречу пришли близкие родственники заключенных, был проведен опрос о созданных условиях.
В ходе мониторинга представители Секретариата осмотрели кухню колонии и процесс приготовления пищи для осужденных, а также меню и места хранения продуктов на предмет соблюдения норм питания.
Также были изучены медпункт колонии и состояние медицинской помощи, оказуемой заключенным, и так как риск заражения каронавирусной инфекцией в стране по-прежнему высок была проверена совместимость лечения зараженных COVID-19 c протоколами.
В ходе мониторингового визита также была изучена ситуация с трудоустройством заключенных и соблюдением правил охраны труда при организации труда и даны необходимые рекомендации по устранению выявленных недостатков.
Группа экспертов, работающих в рамках Национального превентивного механизма при Омбудсмене, продолжит наблюдение за пенитенциарными учреждениями и следственными изоляторами.